Skončenie pracovného pomeru podľa holandského práva

V porovnaní so slovenským pracovným právom má systém holandského pracovného práva niekoľko zaujímavých špecifík a rozdielov. Tieto špecifiká sa týkajú začatia a úpravy pracovného pomeru, charakteristík pracovnej zmluvy na dobu určitú aj neurčitú, ako aj rôznych možností ukončenia pracovného pomeru. Základy individuálneho pracovného práva (het individuele arbeidsrecht), na ktoré sa sústreďuje tento článok, sú upravené v holandskom občianskom zákonníku Burgerlijk wetboek (BW) a v tzv. BBA-vyhláške (Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen 1945).

Ukončenie pracovného pomeru

Pracovná zmluva na dobu určitú
Ak si zamestnávateľ a zamestnanec spoločne dohodli dĺžku trvania pracovného pomeru, tento pracovný pomer sa končí automaticky uplynutím dhodnutej dĺžky pracovného pomeru. Ukončenie pracovného pomeru pred uplynutím dohodnutej doby trvania pracovného pomeru je možné len vtedy, ak si zamestnávateľ a zamestnanec túto možnosť vopred upravili vo svojej pracovnej zmluve a toto právo na ukončenie pracovného pomeru pred uplynutím doby určitej má ako zamestnávateľ, tak aj zamestnanec. Aj predčasné ukončenie pracovného pomeru na dobu určitú musí byť v súlade so zákonom stanovenými zákazmi výpovede a výpovednými lehotami.

V prípade, že pracovná zmluva na dobu určitú upravuje možnosť predčasného ukončenia pracovného pomeru, zamestnávateľ musí v prvom rade požiadať UWV (Uitvoeringsinstituut Werknemersverzekeringen) o povolenie na takéto predčasné ukončenie pracovného pomeru so zamestnancom (de ontslagvergunning). Ak zamestnávateľ toto povolenie nemá, zamestnanec má právo vyhlásiť predčasné ukončenie pracovného pomeru za neplatné do šiestich mesiacov od predčasného ukončenia pracovného pomeru. 

Hneď ako UWV obdrží žiadosť a dôvody zamestnávateľa o povolenie na ukončenie pracovného pomeru so zamestnancom, UWV informuje tohto zamestnanca a zároveň ho vyzve na predloženie písomného vyjadrenia k danej žiadosti jeho zamestnávateľa. Po obdržaní prvého písomného vyjadrenia zamestnanca majú, ako zamestnávateľ, tak aj zamestnanec opäť šancu na ďalšie písomné vyjadrenia. Následne UWV predloží príslušné dokumenty a požiada o radu tzv. Komisiu pre poradenstvo pri prepúšťaní (de Ontslagadviescommissie).  Po obdržaní rady od Komisie vydá UWV rozhodnutie o povolení alebo nepovolení ukončenia pracovného pomeru žiadajúcemu zamestnávateľovi.

Ukončenie pracovného pomeru pred uplynutím doby určitej je možné aj formou vzájomnej dohody medzi zamestnávateľom a zamestnancom. Táto dohoda (beëindigingsovereenkomst) musí mať písomnú formu a musí byť podpísaná ako zamestnávateľom, tak aj zamestnancom. Pri vzájomnej dohode o ukončení pracovného pomeru na dobu určitú sa zákonom stanovené zákazy výpovede a výpovedné lehoty nemusia dodržiavať.

Pracovná zmluva na dobu neurčitú
Pracovný pomer na dobu neurčitú môže byť ukončený ako zamestnávateľom, tak aj zamestnancom. Zamestnávateľ však musí najprv požiadať UWV o povolenie na ukončenie pracovného pomeru, ktoré sa vydáva v súlade s vyššie uvedeným postupom. Povolenie UWV na ukončenie pracovného pomeru so zamestnancom sa nevyžaduje v prípade ukončenia pracovného pomeru počas skúšobnej doby, v prípade ukončenia pracovného pomeru na základe pádnych a naliehavých skutočností a v prípade bankrotu.

Ďalšou variantou na ukončenie pracovného pomeru na dobu neurčitú je už spomínaná vzájomná dohoda medzi zamestnávateľom a zamestnancom o ukončení pracovného pomeru. V takomto prípade sa zákonom stanovené zákazy výpovede a výpovedné lehoty dodržiavať nemusia.