Sprostredkovateľská činnosť pre vydavateľa

Ak je písomná zmluva nevýhodnejšia ako ústna dohoda, treba zvážiť, či ju vôbec podpísať.

Od novembra 2000 som sa stala SZČO a začala som vykonávať sprostredkovateľskú činnosť pre vydavateľa časopisu. S vydavateľom som uzatvorila Zmluvu o sprostredkovaní platnú jeden rok, kde vydavateľ je odberateľom a ja dodávateľom. Podľa obsahu uzavretých zmlúv ide o zabezpečenie inzercie. Posledným rokom, kedy sme uzatvorili a podpísali zmluvu bol rok 2004, odvtedy spolupracujeme bez zmluvy. Vydavateľ mi uhrádza doteraz vystavené faktúry za sprostredkovanie podľa dohodnutých podmienok.
V tomto roku nastala situácia, kedy mi vydavateľ predložil Provízne podmienky, o ktorých sme predtým nerokovali. Okrem iného stanovil ďalšie požiadavky: „Podľa zmluvy uzatvorenej medzi manažérmi a vydavateľom je manažér povinný písomne 14 dní po vyjdení čísla podať hlásenie o .... Táto povinnosť platí a v prípade jej nesplnenia zaplatí manažér pokutu 33 eur. Dodatok k zmluve hovorí o 4 povinných služobných cestách do mesiaca...... O služobných cestách treba podať hlásenie..... Pokiaľ sa zistí, že informácie v hlásení o služobnej ceste sú nepravdivé, zaplatí manažér pokutu 33 eur.“

Vydavateľovi som dlhoročne prinášala najväčšie objemy inzercie takmer o 100% vyššie, ako moji ostatní kolegovia a zmluvní dodávatelia. Moje provízne podmienky takýmto spôsobom chce zmeniť, teda znížiť o desať percent, čo ma výrazne znevýhodňuje oproti ostatným dodávateľom. Ako mám postupovať, keďže je to pre mňa neprijateľné.


Zmluvu o sprostredkovaní ste, ako sama uvádzate, mali uzatvorenú do roku 2004 a odvtedy vykonávate činnosť pre vydavateľa bez písomnej zmluvy s tým, že dodávateľ vám vždy načas uhradí vami vystavenú faktúru ako odmenu za služby, ktoré pre neho vykonávate. Zmluva o sprostredkovaní nemusí byť len písomná ale túto zmluvu je možné uzatvoriť aj ústne.

Vo vašom prípade došlo k uzatvoreniu sprostredkovateľskej zmluvy ústne a táto sa riadi podmienkami, ktoré sú medzi vami zaužívané. Je dôležité, aby ste si uschovávali čo najviac dôkazného materiálu, ktorý preukáže, aké vôbec boli podmienky tejto ústnej zmluvy pre prípad, že by vaša spolupráca začala viaznuť, napríklad ak by vám prestal vydavateľ uhrádzať vami vystavené faktúry.

V takom prípade budete nútená vydavateľa zažalovať o zaplatenie dlžnej sumy a v rámci tohto konania budete niesť dôkazné bremeno práve vy. Súd sa bude pýtať a zisťovať aké boli skutočné podmienky sprostredkovateľskej zmluvy a na základe toho dospeje k rozhodnutiu.

Musíte rátať aj s takým variantom, že vydavateľ bude všetko popierať a jeho tvrdenia budú iné ako sú vaše. V takomto prípade odporúčam mať čo najviac svedkov, ktorý vám potvrdia podmienky spolupráce.

V prípade ak unesiete dôkazné bremeno v možnom budúcom súdnom spore s vydavateľom, tak vám neodporúčam podpísať zmluvu, ktorá je pre vás nevýhodná a s ktorou nesúhlasíte. Keďže nie ste zamestnanec, tak vás nechráni zákonník práce a nemôžete sa spoliehať na jeho ustanovenia. Preto je samozrejme dobré mať všetko potrebné upravené v zmluve s vydavateľom.

"Vo všeobecnosti písomná zmluva znamená väčšiu právnu istotu oboch strán a každá strana vie na čo sa môže spoľahnúť a aké presne sú jej práva a povinnosti. Ale v prípade ak je písomná zmluva pre vás nevýhodnejšia ako ústna zmluva medzi vami zaužívaná ostáva na vašom zvážení, či vôbec podpísať písomnú zmluvu."

V prípade ak sa rozhodnete neuzatvoriť písomnú zmluvu s vydavateľom odporúčam vám taktiež si pozrieť ustanovenia § 642 a nasl. Obchodného zákonníka, kde je zmluva o sprostredkovaní upravená.