Závet

Ako sa píše a čo má obsahovať


Rozoznávame dva druhy závetov tzv. holografný a alografný, čiže závet napísaný vlastnou rukou a závet nenapísaný vlastnou rukou, čiže napísaný napríklad na počítači alebo na stroji. Závet musí byť vždy písomný.  Závet je možné spísať aj formou notárskej zápisnice (u osôb starších ako 15 a mladších ako 18. rokov je táto forma povinná).
Každý závet musí obsahovať:
prejav vôle – čiže aký majetok ponecháva ktorej osobe (je potrebné osobu presne označiť, pozor na chyby v písaní, ktoré sa po smrti veľmi ťažko vysvetľujú – zákon nepredpisuje aké osobné údaje dediča majú byť v závete uvedené, spravidla by to malo byť meno a priezvisko, dátum narodenia a rodné číslo). Majetok by mal byť tiež presne označený, tak aby ho nebolo možné zameniť s iným, samozrejme je možná aj formulácia, že všetok svoj majetok prenecháva určitej osobe. V prípade, ak prenecháva majetok v závete viacerým osobám, môže uviesť aj podiely, v ktorých majetok nadobudnú, ak ich neuvedie tak sú ich podiely rovnaké a nespôsobuje to neplatnosť závetu;
musí v ňom byť uvedený deň, mesiac a rok kedy bol podpísaný – ak táto náležitosť chýba je závet neplatný;
podpis závetcu (nevyžaduje sa, ak závetca nevie, nemôže písať alebo čítať).
Je potrebné upozorniť, že závetcom (čiže osobou ktorá závet vyhotovuje) môže byť len jeden. Spoločný závet by bol neplatný – napríklad spoločný závet manželov – je potrebné, aby každý z manželov spísal svoj vlastný závet.
V prípade, ak je závet napísaný vlastnou rukou a aj vlastnoručne podpísaný nemusí obsahovať žiadne ďalšie náležitosti.
V prípade ak závet nie je napísaný vlastnou rukou (čiže je napísaný na stroji, na počítači, alebo napísaný inou osobou) ale je vlastnoručne podpísaný musí byť závet spísaný pred dvoma súčasne prítomnými svedkami, ktorí tento závet aj podpíšu. Pred týmito svedkami musí závetca prehlásiť, že sa jedná o jeho poslednú vôľu.
V prípade ak závetca nevie alebo nemôže písať alebo čítať a nemôže závet ani vlastnoručne podpísať je potrebná súčasná prítomnosť troch svedkov, pred ktorými závetca vyhlási, že sa jedná o jeho poslednú vôľu. V závete musí byť uvedené, že sa jedná o závetca, ktorý nemôže písať alebo čítať. Vtedy mu jeden zo svedkov závet nahlas prečíta a ďalší závet spíše. Tieto osoby musia byť odlišné, čiže ten čo závet nahlas číta musí byť odlišný od toho kto ho spisoval. Pri takomto závete musia všetci traja svedkovia závet vlastnoručne podpísať.
Všeobecne svedkami pri závete môžu byť len osoby plne spôsobilé na právne úkony, ktoré vedia a môžu písať a čítať, poznajú jazyk v ktorom sa závet robí a nesmú nimi byť osoby, ktorým sa majetok v závete odkazuje, zákonný dedičia ani osoby im blízke.

Čo v ňom môže a nemôže byt (podmienka - ak ma doopatruje tak dostane...)


Na akékoľvek podmienky pripojené k závetu sa neprihliada. Podmienky ale nespôsobujú neplatnosť závetu. Jediná podmienka, ktorá má v závete právnu relevanciu, je príkaz závetcu, aby sa závetnému dedičovi na jeho podiel započítalo to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal, pokiaľ nešlo o obvyklé darovanie (napríklad darovanie rodinného domu alebo pozemku za života). Závetom je ešte možné zriadiť vecné bremeno.

Kam ho uložiť a prečo (ukrývať alebo dať k notárovi alebo inde...)

Najdôležitejšie je uložiť závet na také miesto, aby došlo k jeho nájdeniu po smrti závetcu. Taktiež by mal závetca zabrániť jeho prípadnému zničeniu, ak ho nájde nahnevaný dedič, ktorý bol v závete vynechaný, čiže tak aby bolo zabránené jeho zničeniu alebo poškodeniu. Zákon nepredpisuje žiadne miesto kde by mal byť závet uložený. V prípade ak závet uložíte k notárovi je nepochybné, že dôjde k jeho nájdeniu po smrti, čiže je to najistejší spôsob uloženia závetu.

Ako sa dá závet zrušiť (roztrhať alebo len napisať druhý...) alebo zmeniť (smie sa škrtať v tom pôvodnom)? 

Závet je možné zrušiť napísaním nového závetu odvolaním závetu alebo fyzickým zničením závetu (roztrhaním). Odvolanie závetu musí mať tie isté náležitosti ako závet. Napísanie nového závetu, v prípade ak si tento nový závet odporuje s tým pôvodným závetom (ak by nový závet odkazoval iný majetok), tak môžu byť oba závety platné. Nový závet odporúčam uložiť na také isté miesto ako pôvodný závet, aby došlo k jeho objaveniu po smrti. Podľa môjho názoru najistejším spôsobom zrušenia závetu je jeho fyzické zničenie (čiže roztrhanie). Zmena závetu, ktorá si odporuje s už existujúcim závetom sa považuje za zrušenie starého závetu a napísanie nového závetu. 

Neopomenuteľní dedičia zo zákona


Neopomenuteľní dedičia sú len potomkovia poručiteľa. Platí pravidlo, že maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov. Čiže v prípade ak závetca nechce uviesť svojich potomkov v závete, je potrebné ich najskôr vydediť. Vydedenie musí byť písomné a musí v ňom byť uvedený dôvod vydedenia, ktorý môže byť len jeden z nasledovných dôvodov:
potomok  v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch, o poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať, bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka, trvalo vedie neusporiadaný život. Listina o vydedení musí byť opäť ako závet napísaná vlastnou rukou a vlastnoručne podpísaná, ak nie je napísaná vlastnou rukou tak vlastnoručne podpísaná spolu so svedkami, prípadne je možné vydedenie uskutočniť aj formou notárskej zápisnice.

Čo musí nasledovať po smrti porucitela, ktory niekomu nechal nehnutelnost? Co treba predlozit na katastri?


Po smrti poručiteľa nastane dedičské konanie. V tomto dedičskom konaní sa preskúma závet, či je platný v celom rozsahu, prípadne sa rozhodne o ostanom majetku, ktorý nebol v závete uvedený. Výsledkom dedičského konania je uznesenie o dedičstve vydané súdom alebo osvedčenie o dedičstve vydané notárom ako súdnym komisárom. Až tieto výsledky dedičského konania sú spôsobilé na zápis vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Do katastra stačí predložiť osvedčenú kópiu osvedčenia alebo uznesenia a žiadosť o záznam. Správne poplatky sa neplatia.